Turkcell’in televizyon yayıncılığındaki en büyük adımı olan Turkcell TV ile ilgili yayınlanan bilgilere göre;

  1. Turkcell TV 500.000 kullanıcı sayısına ulaştı. Hatırlıayacağınız üzere Tivibu Web, 1 yılda 1 Milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Turkcell TV lansmanından 7 ay sonra 500.000 barajını aşarak Tivibu Web ile aynı ivmede bir kullanıcı kazandığını söyleyebiliriz. Web tabanlı OTT servislerinin bu kadar hızlı bu sayılara ulaşmasının tabiki bedava verilen paket kampanyalara ve makul fiyatlara da dayandırabiliriz.
  2. VOD ve Catch-up izlenme dakikası olarak sırasıyla 5 milyon ve 60 milyon dakika bildirilirken Tivibu Ev’de ise 2012 ilk 6 ayda 313.000 film izlendiği duyurulmuştu. Kabaca bir çevrim ile ilk 6 ay Tivibu’da toplam 23-24 milyon dakika film izlendiğini söyleyebiliriz. Aradaki 5 milyon vs 23 milyon dakika farkını nasıl açıklayabiliriz? Tivibu pazarlama stratejisi mi? Tivibu servisinin “discovery/search/recomendation” sisteminin daha iyi olması mı? Tivibu’nun aynı zamanda Tvibu Ev servisiyle kullanıcıların daha alışkın olduğu büyük ekranda film izleme keyfi mi? Sunulan içeriğin farklılığı mı?
  3. Açıklamada saylardan sonra özellikle vurgulanmak istenen kavramlar, Turkcell’in hangi konularda farklılaşma yaratmak istediğini de gösteriyor: “daha interaktif, daha sosyal, daha zengin kişisel televizyon“. TV izleme alışkanlıklarının değişmekten çok dijitalleşen hayat tarzımıza uyum sağlamakta ve TurkcellTV de bizce çok doğru bir şekilde kendini pazarda bu şekilde farklılaştırmanın yollarını arıyor.

Turkcell TV ilk 6 ayında 500K’lık bir kullanıcı sayısına ulaşarak başarılı olacağının sinyallerini verirken, Tivibu cephesinde acaba Turkcell TV’ye geçişler yaşanıyor mu? Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde iki firmanın açıklamalarını takip ederek sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

Share.

About Author

Comments are closed.