Tivilogy olarak Türkiye’nin televizyon yayıncılığında çok önemli bir geçisin arifisinde olduğu düşünüyoruz.

Türkiye’de Analog yayınların tamamen sonlanıp, tüm yayınların sayısal hale gelmesi için RTÜK’ün belirlediği tarih 2015.
2015 yılı ile birlikte analog yayınların sonlanması LTE de dahil olmak üzere ICT alanında çok dramatik gelişmelerin önünü açacak.
Tivilogy, bu geçiş döneminde -biz buna TSY (Türkiye’nin sayısal yolculuğu) diyoruz- bir lider platform eksikliğini tespit etti.
Tivilogy.com bu gerekli oluşuma evsahipliği yapmaya taliplidir.TSY süresince çeşitli raporlar, anketler yayınlayacak, RTÜK ile yerli ve yabancı özel sektör temsilcileri arasında katalizör olmaya gayret edeceğiz. Teknik speclerin belirlenmesi, test senaryolarının oluşturulması ve standartlaşma adına neler yapabileceğimizi beraberce tartışıp, tüm sektör oyuncularının dahil olduğu bir ortak akıl ile ulaşmaya çalışacağız.

Elbette bu konuda ne kadar başarılı olabileceğimizi, nereye kadar gidebileceğimiz konusunda siz değerli okuyucularımızın görüşleri ve desteği çok önemli olacak.

Ne dersiniz? Siz de bizim gördüğümüz boşluğu ve ihtiyacı görüyor musunuz ? Bu konuda devam etmek konusunda sizlerin desteği arkamızda hissedebilir miyiz?

Biliniz ki Tivilogy.com’un pazardaki pozisyonu hakkında fikir sahibi olmamızın –şimdilik– tek yolu sizden gelecek dönüşler.

Share.

About Author

3 yorum

  1. 6112 sayılı yasada analog televizyon yayınlarının sonlandırılmasının ardından 6 ay içerisinde radyo yayınları için sıralama ihalesinin yapılacağı belirtilmiş. Bu durumda 3 Mart 2015’te analog televizyon yayınlarının sonlandırılacağı planlandığı düşünüldüğünde, 3 Eylül 2015’e kadar sayısal radyo için frekans planlama ihalesinin yapılacağı söylenebilir. Söz konusu ifade 6112’nin Geçici 4. maddesinin 2. fıkrasında şöyle ifade edilmiş:
    “Radyo yayınları için sıralama ihalesi, analog televizyon yayınlarının kapatılmasının ardından altı ay içinde yapılır. ”
    Bu arada sayısal radyo yayınlarının DAB olacağı kesin değil. HD Radio adlı bir alternatif daha var ve bana kalırsa ülkemizde kullanılma olasılığı DAB’den daha fazla.