Bilindiği gibi, free-to-air yani şifresiz uydu kanallarının güncellenmesi konusu senelerdir bir problem olarak devam etmekteydi. Türksat nihayet bu konu üzerinde çalışmasını tamamladı ve sistem aktif hale geldi. Bu sayede Türksat logolu, yani Türksat’tan sertifika almış cihazlar artık gelen yayını belirli aralıklarla kontrol edip, eklenen veya çıkarılan yayınları kanal listesine yansıtacak. Bu sayede kullanıcı cihasında her zaman düzgün çalışan son listeyi görüyor.

Kullanıcının hayatını oldukça kolaylaştıracak olan bu çalışma prensibini kabaca şu şekilde detaylandırabiliriz;

  • Kullanıcı ilk kurulum sırasında, kanalları otomatik olarak cihaz içinde belirlenen frekanslar üstünden gelen yayınları kurabilecek. Tüm bilgi, transport stream içinde geldiğinden, frekansları gezerek kurmaya gerek kalmayacak. Bu sayede ilk kurulum oldukça hızlı. Bu yöntem Dsmart’ın kurulumunu andırıyor.
  • Kurulu olan kanal listesi üstünden kullanıcı, güncellemeleri farklı modlarda kullanma şansına sahip. Bunlar Tam otomatik, Esnek ve Kapalı kullanım şeklinde. Tam otomatik kullanımda kanal listesinin yönetimi tamamen TKGS’nin elinde. Esnek modda ise güncellemeler yapılıyor fakat kullanıcı isterse kanalların yerini değiştirebiliyor. Kapalı modda ise güncellemeler yapılmıyor.
  • Çeşitli kategoriler (spor, muzik gibi) favoriler içerisinde tanımlı halde geliyor.
  • Güncellemeler cihaz standby modundayken veya aktifken arka planda yapılabilmektedir.
  • HD ve SD için iki ayrı liste gelmektedir.

Türksat’ın devreye aldığı bu sistemin bir çok insanın hayatını kolaylaştıracağı kesin. Fakat son zamanlarda uydu yayını seyreden kitlenin Dsmart ve Digiturk’e kayıyor olması, free-to-air’daki asıl sorunun kanal güncellenmesinden ziyade içerik olduğunu gösteriyor. Daha fazla şifresiz HD ve kaliteli içerikler olmadığı durumda Türksat’ın yaptığı mevcutları korumak adına iyi bir hareket gibi görünse de kullanımı arttırmak açısından pek umut vaad etmiyor.

Bu logoyu almak için yapılması gerekenler ise aşağıdaki linklerden gerekli başvuruyu yapmak.

http://www.turksat.com.tr/tkgs/TKGS-Protokol.pdf

http://www.tuyad.org/tr/haber/tkgs-sisteminden-yararlanabilecek-firma-kosullari

Share.

About Author

Comments are closed.