Turksat, yapılan ayrıntılı açıklamaya göre UHD denemelerine resmen başladı. Yapılan çalışmada Turksat’a MPEG4 UHD (4K) yayın çıkıldı.

14 Mayıs 2013 saat 17.30 itibariyle Türksat’a ait Ultra HD kamera ile alınan canlı sinyaller, MPEG-4 kodlayıcılar kullanılarak DVB-S2 8PSK modülasyon yöntemiyle modüle edilerek Türksat-3A uydusuna Ultra HD (4K) canlı yayın çıkıldı. Türksat-3A uydu dönüşünden alınan 4K sinyaller decoderlerle decode edilerek 4K HD-SDI sinyali tek bir 4K HDMI ekranda görüntülenecek şekilde dönüştürme işlevini gerçekleştiren converterla 4K HDMI olarak dönüştürüldü ve 84 inch Ultra HD (4K) TV ile uydudan alınan Ultra HD (4K) canlı yayın görüntülendi. 

UHD uydu alıcılar şu anda ticari olarak pazarda mevcut değil fakat UHD konusu broadcast dünyasında oldukça popülerleşen bir konu olmaya devam ediyor. UHD, HD’ye göre daha yüksek kalitede görüntü verebiliyor fakat bu yüksek kalite son kullanıcılara çok büyük TV ekranlarında ve belirli bir oranda farkediliyor olacağından UHD, 3D özelliğinde olduğu satın almada karar verdirici faktörlerden olmaktan uzak olacak bir teknoloji olacak.

Share.

About Author

Comments are closed.