19 yıldır frekans problemini aşmaya çalışan RTÜK sonunda çaresini buldu. Bilkent Otel’de yapılan Ulusal karasal sayısal televizyon lisansı sıralama ihalesinin 1. gününde genel yayın yapan ve HD olarak hizmet verecek 8 yayıncı kuruluşun sıralamadaki yerleri belirlendi. kumandakarın ilk sırasını Doğan Yayın Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren  Kanal D kaptı.

Yaklaşık 8 saat süren ihaleye 13 yayıncı kuruluş katıldı. Bu kuruluşlardan Kanal D (DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi), Star TV (Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi), Haber Türk (Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi), Show TV(AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi),  FOX  (Huzur Radyo TV Anonim Şirketi),  Samanyolu TV (Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi), Turkuvaz Aktif TV (Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi) ve Kanal Türk (Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi)  genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı aldı.

İhale, genel yayında HD yayın yapma lisansı alan 8 yayıncı kuruluşun kumanda üzerindeki sıralarının belirlenmesi için devam etti. ihalede, aynı teklifi veren yayıncı kuruluşlar arasında kura çekimine gidilerek sıralama belirlendi.

İhalede en yüksek teklif Kanal D ve Fox TV tarafından verilen 51 milyon 200 bin lira oldu. Lisans alan kuruluşların verdikleri teklifler ve kura sonucu oluşan sıralama şöyle:

1- DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D): 51 milyon 200 bin lira
2- Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX): 51 milyon 200 bin lira
3- Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV): 51 milyon 200 bin lira
4- Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV): 51 milyon 200 bin lira
5- Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk): 50 milyon lira
6- Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV): 48 milyon 800 bin lira
7- AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV): 48 milyon 800 bin lira
8- Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk): 48 milyon 600 bin lira

238 tur sonucunda tamamlanan ihale sonrasında RTÜK Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyon Başkanı Aslan Narin, tüm katılımcılara teşekkür etti. Ortaya çıkan sonuçların üst kurul onayından sonra kesinleşeceğini kaydeden Aslan Narin, daha sonra katılımcı kuruluşlara lisans ve kapasite tahsisisin yapılacağını belirtti.

İlk günü tamamlanan ihalenin 2. ve 3. gününün programı ise şöyle;

2. Gün
  • 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle genel türde ulusal televizyon yayın lisans ihalesi.
3.Gün
  • 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisans ihalesi
  • 3 yüksek çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisans ihalesi.
Share.

About Author

Comments are closed.