Re/Code firmasından Peter Kafka’nın geçtiğimiz günlerde Nielsen ve Statista verilerine dayanarak yaptığı analiz TV sektörü için oldukça ilginç bir o kadar da çarpıcı veriler içeriyor. Kafka, TV reklam gelirlerinde sonun başlangıcını yaşadığımızı düşünenlerden.

2014_05_12_tv_ad (1)
Yukarıdaki grafikten de görülebileceği gibi ABD’deki veriler bize özellikle son 4 yılda 30 saniyelik bir TV reklam gelirinin 1.100 USD civarında düşmesine rağmen toplam TV reklam gelirlerinin arttığını gösteriyor.

Peki bu nasıl gerçekleşebiliyor? Cevabı aslında oldukça basit. TV networkleri geçmişe oranla süre ve sayı anlamında daha fazla reklam göstererek bu düşüşü kompanze etmeye çalışıyorlar. Örnek vermek gerekirse 2013 yılında saat başı reklam süresi 14 dakika 35 saniye iken bu rakam 2009’da 13 dakika 25 saniye idi.

Kafka’nın da tahmininde yer aldığı gibi bu gidişatın bir noktada kırılacağını öngörmek ise oldukça mümkün. Artık son kullanıcılar fazla reklamlı içerikleri tercih etmektense reklamdan arındırılmış on-demand vb. dünyalara yönelmeye başlıyorlar.

Burada mobil dünyadaki reklam gelirlerinin yakın zamanda daha da önem kazanacağı ve TV operatörlerinin kaybedeceği gelirleri mobil tarafta elde edecekleri kazanımlarla dengeleyebilecekleri ise sektörün çokca konuşulan öngörüleri arasında.

Share.

About Author

Comments are closed.