Derin bir nefes alın, ve sakin bir kafayla ilk akıllı telefonunuzdan önceki zamana geri sarın. Çok da uzun yıllar geri gitmemekle beraber, video tüketimi için en çok kullanılan araç, salonunuzda en baş köşede yerini almış duruyor. Evi gezecek olursak bununla da yetinmediğinizi, mutfakta bir mini mutfak televizyonu, çocuk ya da yatak odasında da bir adet daha televizyon olduğunu görebiliriz.

Televizyon çok yakın zamana kadar ve hatta hala, insanların zamanlarını karşısında geçirdikleri bir sosyal cihaz olarak konumlanmış durumda. Geceleri kamp ateşi gibi etrafında toplanılan bu cihazın, son 2 yıldır dünyadaki satışları düşüş göstermekte ve gelecek için de çok parlak forecastler bulunmamakta. 2012 yılında 255M’dan 238M ile %7’lik bir düşüş yaşayan TV sektörü, 2013’te ise 226M ile %2’lik bir düşüş daha yaşıyor. TV satışlarındaki düşüşün nedenleri hakkında bir çok bahane bulunabilir fakat burada sizlerin dikkatini bir yere çekmek istiyorum.

2013 yılında tablet satışları, PC satışlarını geçti ifadesiyle masaüstü PC piyasasının bitişini alkışlayan iş piyasaları, tabletlerin diğer bir etkisini net olarak görebilmiş değil:

Soru-1: 5 yıl önce bir evin eşyalarını sıfırdan alıyor olsanız salona alınacak en büyük ekran TV’nin yanısıra mutfak ve muhtelif odalara da televizyonlar alınmak üzere planlanırdı. Günümüzde aynı durumda acaba kaç adet TV alınması planlanıyor?

Soru-2: Şu anda ellerinde tabletler ile oynayarak büyüyen nesil, 7-8 yıl sonra ev kurmaya başladığında sizce kaç adet TV alıyor olacak?

Yukarıdaki soruları cevapsız bırakarak yazımıza devam edecek olursak, TV işini takip eden analistler ile konuştğunuzda, TV’de CRT (eski tüplü televizyonlarımız) -> TFT geçişinin tamamlandığını ve bu yüzden mature hale gelen pazarlar yüzünden global ölçekte TV satışlarının gerilediğini duyarsınız.

Satışlardaki düşüşü yakından izlediğinizde ise şu sonucu görürsünüz. Evin baş köşesinde olan en büyük ekran TV satışlarındaki düşüş %1 iken küçük ekran ve genelde evin 2. veya 3. televizyonu olan TV segmentindeki düşüş %40’ları bulmaktadır. Henüz birçoğumuz belki de kabul etmek istemese de video izleme alışkanlıklarımız değişim gösteriyor. Artık evlerimize mutfak veya yatak odası televizyonu almak yerine zaten sokakta, arabada, ofiste kullandığımız tabletlerimizi kullanmayı tercih ediyoruz. Yıllar geçtikçe yeni gelen nesil tabletsiz ve telefonsuz yaşayamayan ve içeriğini her yerde istediği cihazdan izleyebilen bir nesil olarak tüketim pazarındaki ana güç olmaya hazırlanıyor ve gün geçtikçe akşamları etrafında oturulan kamp ateşi daha az popüler bir hal alıyor.

Share.

About Author

2 yorum

  1. bir yanda cihaz olarak televizyona ihtiyaç azalırken ve televizyon adı verilen cihaz ile içerik izlenme oranları düşerken televizyon içeriği tüketimi hiç de azalmıyor.