Sosyal TV kavramı hayatımıza henüz girmiş olmasına rağmen, etkisi de aynı hızla yayılmaya başladı. Şimdiye kadar yapılan sosyal medya faaliyetlerinin her zaman getirisi sorulmuştur. Bu yaklaşımın doğru ya da yanlış olduğu tartışılır ancak başarıyı ya da başarısızlığı gösterecek bir metrik yada istatistikte vazgeçilmezdir.

TV’lerin internete bağlanması, tablet, akıllı telefon gibi cihazların penetrasyonu ve bu cihazların kaslanması ile birlikte TV deneyiminin bunlarla entegre olması dünyamıza Sosyal TV diye bir kavramı getirmiş oldu. Ancak TV dünyası rakam ister, bunun en büyük sebebi ise reklam pastasının en güzel diliminin kime gideceğinin kararını bu ölçümlemeler sayesinde belirlemektir. İşte bu yüzden TV platformunda ölçülemeyen ve hesaplanamayan reklamlar ya da bu tip modeller pek yer bulamazlar. Sosyal TV’nin de en zayıf noktası ölçülebilirliğinin tartışılması…  Bu konuda Nielsen’in somut adımlar attığını gördük. Bizim için süpriz sayılmayan bir adım da Sosyal TV analitik girişimi olan Bluefin’i satın alan Twitter’dan geldi.

Facebook, Twitter’a göre önde gitse de TV ile dans etmeye başlayan ilk majör sosyal medya platformunun Twitter olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle alternatif gelir üretmekte zorluk çeken Twitter’ın hem gelecek anlamında hem de gelir arttırma anlamında Sosyal TV’ye bu satın alma ile birlikte bet ettiğini artık net bir biçimde söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl manidar olacak ama Nielsen’in 2. Çeyrek sonunda yayınladığı rapora göre mobil cihaz sahiplerinin %85’i TV izlerken ayda bir defa da olsa cihazlarını kullanıyorlar, %40’lık bir oranı kaplayan kesim ise her gün TV izlerken mobil cihazları ile TV deneyimlerini zenginleştiriyorlar. Tam da burada TV ve donanım’ı birbirine bağlayan orta adam olarak Twitter dikkat çekiyor.

TV’lerde kullanılan hashtagler, ünlülerin twitter hesapları ve en önemlisi twitter’ın Facebook’a göre biraz daha real-time olması TV’ye daha uygun geliyor. Bu 70 milyon dolarlık satın alma ile birlikte Twitter kullanıcı enteraksiyonunu gelire çevirmek için çok akıllıca bir adım atmış oldu. Nielsen’in SocialGuide’ı satın alması ve Twitter ile de iş birliği yapacağını açıklaması bu alanda ilginç değişikliklerin olacağının göstergesi oldu.

Share.

About Author

Comments are closed.