Mobil cihazlar hayatımıza girdiğinden bu yana günlük yaşantımızda ciddi değişimleri de beraberinde getirdiler. Daha önceki yazılarımızda da çeşitli defalar belirttiğimiz gibi mobil cihazlar üzerinden video tüketimi her geçen gün yükselmekte ve aynı zamanda ivmesini de arttırmakta.

Konu hakkında son araştırmalardan birini Cisco firması gerçekleştirerek mobil video izlenimlerinin data tüketimi üzerine etkilerini günümüzden 2019 yılına uzanacak bir eksende incelemiş durumda ve burada çıkan sonuçlar ise oldukça çarpıcı.

Cisco’nun Visual Networking Index (VNI) adını verdiği ve global mobil data tüketimini araştırdığı analizde 2014 sonu itibarı ile videolu servislerin tüm mobil trafik tüketimin %55’i seviyesine geldiğini ve önümüzdeki 5 yıl içinde ise %72 gibi devasa bir orana yükseleceğini öngörmek mümkün.

Cisco-mobile-video-graph

Diğer mobil içerik tiplerine göre çok daha yüksek kalite ve data tüketimi anlamına gelen video tabanlı servisler bu anlamda operatörlerin de iştahını kabartmaya devam ediyor. Cisco’nun analizinde M2M (makineler arası iletişim) servisleri ile birlikte mobil uygulama kategorisinde en büyük gelişim video tabanlı servislerde olacak gibi gözüküyor.

Biraz daha rakamlara bakacak olursak 2019 yılı itibarı ile dünya genelinde aylık 24.3 exabyte mobil trafiğin 17.4 exabyte’ının video olacağını söylemek mümkün. Mobil data trafiğinin geldiği noktayı görmemiz açısından ise şu bilgiyi paylaşmanın çok faydalı olacağını düşünüyoruz:

Günümüzdeki salt mobil data trafiği, 2000 yılı itibarı ile tüm internet trafiğinin yaklaşık 30 katı olmuş durumda (aylık 2.5 exabyte).

Bakalım önümüzdeki günler bizlere mobil dünyada farklı ne gibi katma değerli servisler sunmaya başlayacak.

Share.

About Author

Comments are closed.