OTT ürünlerinin lokomotiflerinden sayılabilecek bir ürün olan Roku için çıkan yeni uygulama ile ulusal Türk kanalları canlı olarak  izlenebiliyor. Vision247 şirketinin yeni çıkarmış olduğu Roku uygulaması, şu anda İrlanda ve İngiltere’de satılmaya başlanan Roku kutularda aşağıdaki kanalları izlemeye olanak veriyor:

Haberturk, EuroD, ATV, NTV, TGRT, Samanyolu, Star

Biraz daha araştırdığımızda, Vision247 firmasının yayınları İngiltere’de faaliyet gösteren TeleTurk firması ile yaptığı anlaşma ile sağladığını belirledik. Vision247, Roku uygulaması için Teleturk gibi diger ülkerlerde benzer firmalar ile anlaşıp uygulamasında Polonya, Türkiye, Yunanistan, Fransa dahil olmak üzere toplam 37 canlı yayın kanalı sunmakta.

Ürün sadece İngiltere ve İrlanda’da satılsa bile o ülkeden alınan bir Roku ile bu kanalları dünyanın herhangi bir yerinde izleyebilmenin çeşitli yolları mevcut. Bu durumda akıllara servisi verilen ulusal kanallar ile herhangi bir anlaşma yapılıp yapılmadığı sorusu geliyor.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Ingiltere’de Freeview yayininda 30X kanallarinda MHEG uygulamasi uzerinden IP baglantisi ile yayindalar, uyumlu bir alici ile kanallar izlenebiliyor. Alicilarin DBook 6.2.1 MHEG Connectivity ozelliklerini desteklemesi yeterli. Bugun icin kanallarin bircogu uyelik gerektiriyor.

  2. Evet dogru, yalniz UK’de ilginc olan baska bir konu D-Book 7 part B ile standard hale getirilmeye calisilan OTT servisleri. D-Book 7 Part B ile, bahsettiginiz  MHEG return channel ve interactivity yerine baska bir EU standardinin benimsenmesi gundemde. Yani her zaman farklı standardlarla devam etmeyi seven UK’de kafalar net degil… Konu hakkinda yakinda Tivilogy olarak bir arastirma yazisi yazarak daha detayli inceleyegiz.