Palm tarafından geliştirilmiş olan bu teknoloji 2010 yılında HP tarafından 1.2 milyar USD’ye satın alınmış fakat Ağustos 2011 yılında HP tarafından geliştirilmesi iptal edilmiş ve açık kaynak olarak hayatına devam ediyordu. LG ise HP’nin elinde bulunan tüm patent, webOS cihaz ve yazılım teknolojisini satın aldı. Bu satın alma ile birlikte firmanın webOS’a yeni bir soluk getirecek.

LG  şu an webOS’un tüm kaynak kodlarını, dokümantasyonu ve webOS websitelerini kendi bünyesine geçirmiş oldu. Özellikle Palm’dan HP’ye geçen ve bu satın alma ile birlikte LG’nin eline geçen patentlerin ileride nasıl bir etki yaratacağı merak konusu olacak.

webOS’un en büyük etkilerinden biri kuşkusuz LG’nin Smart TV’lerine olacak; bu platformda kullanılacak olan bu altyapının LG’nin Samsung ve diğer rakipleri karşısında güçlenmesini sağlayabilir.

LG’nin CFO’su Skott Ahn, webOS ile birlikte LG cihazlarda kullanıcı deneyimi ve internet servislerinde yeni bir yol açacağını belirtti. LG webOS’u yeni kurduğu Silikon Vadisinde bulununan yeni labaratuvarlarına ve San Francisco’da ki yerleşkesine taşıyıp ABD’de bulunan diğer takımlar ile entegre edecek
.

 

Share.

About Author

Comments are closed.