Yarın  gösterime girecek olan “X-Men: Birinci Sınıf” filminin posterinde ilk defa NFC (yakın alan iletişimi) kullanıldı.

Mobil teknolojisinin önemini anlatmaya gerek yok, ama ben kısaca şöyle tanımlıyorum: en yakınınızdan bile daha yakın. Sürekli cebinizde ya da elinizde temas halinde :). Bu yüzden bu mecrada yapılacak olan kampanyaların bireysel iletişim ve dolayısı ile kampanyanın efektifliği ile doğru orantılı olarak artacağını düşünüyorum. Tabi ki mobil, mass customization olayının başını çekecektir.  Google Wallet ile olan hype’ını arttıran NFC ise cebimizdeki karmaşayı toparlayıp yepyeni bir düzen getirecek ceplere :). IP teknolojilerinin girdiği her noktada tecavüze uğrayan dağıtım metodunu burada da göreceğiz. ‘Para’nın dağıtım şekli değişiyor beyler!

“Mobil Pazarlamanın Gücü”

Fakat bu başlık da para ile ilgili değil, bir filmin tanıtımı için yapılan akıllı poster uygulaması için yazıyorum bu başlığı. Yarınki “X-Men: Birinci Sınıf” filmi için PosterscopeJCDecaux, Proxama ve O2’nin katkılarıyla hazırlanan bu akıllı poster Londra’nın merkezinde kullanılmaya başladı. Akıllı posterin her birisinin arkasına NFC etiketi yapıştırılmış, kullanıcılar telefonlarını postere dokundurarak filmin bu teknoloji için özel üretilmiş trailer’ına erişiyorlar ve “X-Men: Birinci Sınıf”ın Facebook sayfasına yönlendiriyorlar. Tam 130 bin poster Londra sokaklarında kullanıcıları bekliyor!

Ülkemizde de bu tür yakın alan iletişimi (NFC) kampanyalarını görmek isteriz. Bakalım ilk hangi marka pazarlama kampanyasında bunu kullanacak… Favorim telekomcular, plase bankalar…

Webrazzi: cepT paracard.

Share.

About Author

Comments are closed.