Birçok konuda satın almalarla ve organizasyon değişiklikleriyle Yahoo, yeni medya düzeninde yerini almaya çalışıyor. Yahoo Screen adlı servisinin geçtiğimiz günlerde IOS uygulamalarını duyuran Yahoo Screen, pazarda başka firmalardan gördüğümüz birkaç stratejiyi birleştirerek ileryelen Yahoo Screen özellikle ABD pazarı için şimdi olmasa da ileride ilk sıralarda yerini alabilir.

yahooscreen
ABD’den gelen bu yeni servis ve beraberinde getirdiği business kararları, ülkemizde bu alanda olan firmalar için de güzel bir benchmark örneği oluşturuyor. Sizler için daha önce yaptığımız gibi yeni bir servis ile neler yapılmalı konusuna bu sefer de Yahoo’dan mesajlar çıkaralım.
  • User Experience: iOS cihazlada çıkan Yahoo Screen, kullanıcı deneyimi açısından TV deneyimini birebir kopyalamak yerine cihaza özgü bir UI tasarımı seçmiş. Burada daha önce Yahoo tarafından alınan, canlı yayınla senkronize çalışabilen Intonow izleri dikkat çekiyor. Intonow’ın kurucusu Adam Cahan ile yaptığımız bir konuşmada belirttiği özellikleri bu uygulamada da görmek mümkün. Cahan’ın en çok üstünde durduğu konu olan çok fazla veriyi kullanıcıya en verimli şekilde sunma, Yahoo Screen’de denenmiş.
  • İçerik: İçerik konusunda video servislerini ikiye ayırabiliriz; genel bir kesime hitab eden, sizi “just another service” yapacak olmazsa olmaz içerikler, sizi diğerlerinden ayıracak premium içerikler. Yahoo bu yeni uygulamalarıyla birlikte farklı tazrlarda içerikler de sunuyor. Sadece Screen’de olacak 8 farklı komedi dizisini kullanıcılara sunarak farklılık yaratıyor, NBC vb firmalardan da popüler yayınların içerikleri için anlaşmalar yaparak bu klasikleşmiş içerikleri kullanıcılarına sunuyor.
Bu haberde de eski habelere olan benzerlik, mobil cihazlar üstüne oynanması ve roll out için Smart TV’lerinen sona bırakılması oluyor, bu da hala TV’de kimsenin gümüş kurşunu bulamadığını gösteriyor.
Yahoo’nun yakın zamanda mobil business’inin başına getirilen Cahan’ın bu tarz farklı servislerle geleceği açıkça ortada. Bize göre rakipleri arasında üst sıralara çıkmak çok da kolay olmayacak da olsa Yahoo doğru adımı atmış oldu.
Share.

About Author

Comments are closed.