Second screen stratejisi yazımızın devamında uygulamalar ve içerik üzerine youğunlaşarak devam edeceğiz çünkü gerçekten değer katan uygulamalar, içerik ile çok yakından ilintili olmak zorundadır.

Uygulama ve Yayını Birleştirmek

Hazırlanacak olan uygulamanın özelliklerini ne kadar iyi seçerseniz seçin, yayın ile olan etkileşimin çok iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu etkileşimin planlanması, uygulamanın kullanımını da arttıracak ve kullanıcı memnuniyetini de sağlayacaktır. Uygulama ve yayın arasında kullanıcıdan sürekli bir etkileşim beklemek yerine uygun yerlerde second screen’in devreye girmesi gerekmektedir. Bu konuda Viacom VP Phillip Bourchier O’Ferrall da çok güzel bir tespit yapıyor: “Gone are the days of just doing one long episode by itself. To sustain it you need to have 10 to 15 moments during the episode that create social media conversations.”

Uygulama ve Kullanıcı Deneyimi

İkincil ekran uygulamalarının kullanıcı arayüznde de tek bir doğru yol yoktur. Farklı tipte uygulamalar için farklı kullanıcı arayüzü stratejileri kullanılmalıdır. Mevcut uygulamaları incelediğimizde, TV rehberi ve sosyal ağları birleştirmeyi amaçlayan uygulamalarda oldukça genel, grid yapılar ile geliştirme yapılmaktadır. Tüm TV yayınlarını kapsamak yeirne bir yayın veya kanalı hedefleyen uygulamalar ise sadece yayın akışından ziyade kanalın içeriğine odaklanan, yayın akışındaki programlar ile senkronize çalışan uygulamalar şeklinde tasarlanmaktadır. Daha özel ikincil ekran uygulamaları ise tek bir yayına ait olan ve o yayın ile senkronizasyonu maksimum düzeyde olan uygulamalardır.

İkincil Ekran Prodüksyonlar

İkincil ekran, zaman zaman izleyicilerinin birincil ekranları olmaya başladı. Internetin ve mobil cihazların kullanımının bu kadar arttığı bir pazarda, yayınların başarılarında da ikincil ekranlar oldukça önem kazandı. Günü modası gereği yapılan ikincil ekran uygulamalarındansa ikincil ekranlardaki uygulamaların editoryal ekip ile ele alınması, ana yayın planlamasına paralel olarak planlanarak kullanıcıya farklı bir deneyim yaşatması sağlanırsa, ikincil ekran birincil ekranı destekleyecek, programdan elde edilen deneyim de farklılaşacaktır. Bu uygulamlarda öenmli olan içeriğinizin güçlü yanlarını, kullanıcıyı etekileyecek kısımlarını ikincil ekranda öne çıkararak vurgulamak olmalıdır.

Günün Sonunda İkincil Ekran Uygulamaları

İkincil ekran uygulamaları, bahsettiğimiz özelliklerin birçoğunu henüz içermese de ikincil ekranlardaki güncelleme kolaylığı sayesinde iterative bir geliştirme stratejisiyle, sürekli yeni deneylerin yapılabileceği ortamlar olarak karşımızdalar. Yeni oluşan kullanıcı profili dikkate alınarak, prodüksyon ekibiyle yakın çalışan bir takım ile, ikincil ekran uygulamaları bir programın başarısını veya başarıszlığını sağlayabilir. 2013 yılı itibariyle, standard, şablondan kesilerek çıkarılan ikincil ekran uygulamalarının çağı geçmiş bulunuyor. Artık daha fazla kullanıcıyı içine çekebilecek, senkronize, içeriğe göre özellştirilmiş ve geleneksel TV izleme davranışını (lean back) tamamıyla reddedildiğinin bilincinde ikincil ekran uygulamalarının zamanı gelmektedir. Ya bu oyuna ayak uydurup rakiplerinizden bir adım öne geçeceksiniz ya da pastanızı onlara ikram edeceksiniz.

Share.

About Author

Comments are closed.