2008 yılı Mipcom sahnesinde Erik Huggers Britanya’ya yeni bir IPTV platformu kuracaklarını acıklamışlardı. Ancak bu açıklamanın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen geçtiğimiz Çarşamba gününe kadar herhangi bir ses çıkmamıştı. Geçtiğimiz Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre de Youview bir STB üzerinden sağlanan servisin bugünlerde açılması bekleniyor.

BBC, ITV, Channel 4, Channel 5, BT, TalkTalk and Arqiva iştiraki ile yola çıkacak olan Youview, Humax freeview (DTT) STB üzerine inşa edilmiş bir marka olacak. STB’de dikkatimi çeken özellik ise sadece Ethernet bağlantısının olacak olması. Bu tür ev zenginleştirici cihazlarda wifi olmadıgı zaman connectivity rateler çok düşse de görüntü kalitesi ve yumuşak system kullanımı Ethernet ile bağlı cihazlarda belirgin şekilde düzeliyor.  DVR ve geriye alabilme özelliği destekleyen EPG si ile satışa çıkacak olan Youview £299’a çeşitli bundle )Telefon, TV, internet gibi bundle lar ile satışa çıkacak.

TV’deki VoD’nin Masaustu bilgisayarlardan, internet sayesinde tekrar TV ye geri donuyor olmasi gercekten göz kamaştırıcı bir durum. Fakat bu tip kutular vasıtası ile sağlanan servisler Sony, LG, Samsung, Philips, Panasonic gibi Smart TV’lerin içerisinde zaten varlar. Örneğin Youview’in bir VAS olarak bahsettiği, Lovefilm uygulamasi çok önceden Samsung platformunda olacağı açıklandı. Bu ve bunun gibi örneklerde açıkçası dört yıl içerisinde  £115 milyon pound harcanacak olan bu projenin geleceğini tehlikeye atıyor. Bu tip iş modelleri TV yenileme sıklığı belli bir oranda düşene kadar kullanılması mümkün ancak bu yenileme hızının düşmesiyle ve Smart TV’lerin daha da güçlenmesi hem teknik olarak hem de pazar anlamında ile STB oryante modeller hız kaybedecektir.

 

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Youview kutulari satista, ayrica TalkTalk uyeligi ile birlikte sadece kurulum ucreti ile edinilmesi mumkun. Kutuda DVB-T2 alici ozelligi mebcut, Freeview kanallari izlenebiliyor. Ayrica, BBC ITV Channel4 VOD servislerine erisim mebcut. Cok yakinda uyelik gerektiren parali icerik baslayacagi on goruluyor.